Centrum verejných služieb pre Priemyselný park Valaliky

V decembri 2023 vyhlásila spoločnosť Valaliky Industrial Park verejnú dvojkolovú architektonicko-urbanisticko-krajinársku súťaž, s cieľom získať návrh nového centra vzdelávania, kultúry, športu a služieb v rozsiahlom priemyselnom areáli vo Valalikoch pri Košiciach.

Návrh bol umiestnený na 2. mieste v súťaži návrhov

I. ETAPA


Ťažiskom je najmä urbanistické riešenie a základná koncepcia usporiadania priestoru a funkcií, vysporiadanie sa s potrebnými kapacitami a ich vzťahmi.

Priemyselný park nemá vytvoriť bariéru v krajine, ale mal by sa stať jej súčasťou. S týmto zámerom predstavujeme v širších vzťahoch nadväznosti na jestvujúce obce, plánovanú aj existujúcu dopravnú a krajinnú štruktúru územia. Riešené územie netvorí ani 1% z približne 1800 ha, ktoré pravdepodobne v budúcnosti budú súvisle zastavanou oblasťou. Jadro zostane v kontakte s prírodou, vysiela vegetačné pásy do priemyselných areálov, zlepšuje pešiu a cyklistickú dostupnosť, ponúka priestor pre základnú aj doplnkovú vybavenosť, administratívu, ubytovanie, či bývanie. Prepája novú výstavbu s pôvodnou. Os medzi obcami by mala disponovať diverzitou funkcií. Jadrom je námestie s vlastnou identitou otvárajúce sa do krajiny, základný mestotvorný priestor s prioritou peších, cyklistov, vody a stromov.

Pre zabezpečenie biodiverzity územia v priemyselných areáloch je potrebné vybudovať vegetačné koridory v primeranej štruktúre a vzájomne ich prepájať na lokálne biocentrá. Priľahlé chránené vtáčie územie hostí dravé vtáctvo, ktoré potrebuje vysoké stromy a remízky na okraji lúk a polí. 

Biokoridory v krajinnej časti zvyšujú biodiverzitu, ktorá je potrebná pre zachovanie hniezdísk a dostatku potravy. Zároveň sú súčasťou alebo nadväzujú na pešiu a cyklistickú sieť, ktorá prepája obývané oblasti, centrá práce a oddychu. 

Riešená lokalita je vo východo západnej osi na spojnici obcí Geča a Haniská. Výstavbou areálu vzniká šanca tieto obce priblížiť k sebe multimodálnym koridorom (stromoradie, bicykel, pešo, MHD, IAD). 

Pre priľahlé oblasti riešeného územia ponúkame názor na úpravu ich funkčného využitia. Tlak na bývanie bude v tejto lokalite narastať a zástavba rodinnými domami už nebude postačujúca, preto navrhujeme v okrajových zónach obcí umiestňovať bytové domy do 5 NP s možnosťou vytvorenia vnútroblokových priestorov. Historické častí obcí chrániť ako pôvodný urbanizmus, podporiť zveľadenie ulíc a transformácie RD na BD. Snažiť sa zabrániť záberu ďalšej pôdy.

Návrh lokality centra služieb zahŕňa vegetačné plochy po južnú hranicu, ktorú tvorí cesta medzi Haniskou a Čaňou v logickej nadväznosti. 

Jednotlivé bloky centra služieb zabezpečujú požadované funkcie a ich kapacity. Návrh ponúka pre rozvoj v budúcnosti možnosti administratívy a ubytovania formou nadstavby v troch akcentoch. V južnej časti možnosť výstavby bytových domov. Pri akcentoch môže byť využitý regulačný limit územného plánu obce Geča (10 NP, 30 m). Zvyšok územia limitovať na 15 m, resp. 5 NP. V každom z priemyselných areálov by mohli vzniknúť lokálne jedinečné vežovité akcenty limitované letovými kužeľmi a 30 m výškou nad terénom. Južná časť riešeného územia je ponechaná parkovej úprave, štrkové podložie umožní vytvorenie stálej hladiny a vsakovanie nadmerných zrážkových vôd zo striech. Aj pri tomto prípade budú potrebné retenčné nádrže pre prípad závlahy. 

Jadrom centra služieb je námestie otvorené smerom na juh do krajiny, parku s vodnou plochou, ktorým by mala byť južná časť riešeného územia. Jednotlivé bloky zástavby tvoria optickú a hlukovú bariéru medzi cestami a pochôdznym námestím s parkom.

A: Športovo-rekreačný areál slúži verejnosti, zároveň môže byť prístupný pre výcvik záchranných zložiek, ktorých areál je v susedstve. Priame spojenie s multifunkčnou halou, plaveckým bazénom, vzdelávacím centrom vytvára z bloku A centrálnu kultúrno-spoločenskú budovu, ktorej prípadná nadstavba môže disponovať ubytovacími kapacitami alebo administratívnymi priestormi. Vzdelávacie centrum je na 2. podlaží. Gastroprevádzky sú súčasťou partéru a dopĺňajú námestie životom vonkajším stolovaním. Bežecký ovál aj cvičná veža sú súčasťou športového areálu a môžu slúžiť aj verejnosti.

B: Samostatne oddeliteľný, zároveň súčasťou námestia, je blok s klientským centrom a záchrannými zložkami. Klientské centrum tvorí samostatnú reprezentatívnu stavbu v čele námestia. Všetky prevádzky môžu mať samostatné a oddeliteľné pozemky. Pre zníženie priestorových nárokov je helipad umiestnený nad hasičskou stanicou. 

C: Pozdĺžna stavba pre obchod a služby je umiestnená na západnej strane riešeného územia, je zásobovateľná priamo z kostrovej komunikácie. Jednotlivé prevádzky majú samostatné vstupy s výkladmi z námestia. Akceptovateľný je výškový akcent v severozápadnom nároží územia.

Súčasťou námestia je umiestnenie umeleckého diela v exteriéri, môže využívať vodné prvky. Ďalšie umelecké diela je vhodné umiestňovať v interiéroch vstupných priestorov jednotlivých blokov.

Rozloha riešeného územia pre výpočet indexov zahŕňa priestory medzi pôvodne vymedzeným blokom v rámci katastra Geča a komunikáciami na severe a západe územia. Metodika výpočtov regulačných indexov rozdeľuje celé územie na 3 regulačné bloky podľa zadania, zahŕňajú aj parkovú plochu. Pre jednoznačnejšiu reguláciu navrhujeme pre územné plánovanie rozlíšiť verejné priestory a bloky zástavby. Park s vodnou plochou tvorí približne 70% rozlohy riešeného územia. Pre výpočty neboli zohľadnené možné rozšírenia zástavby znázornené v grafike, výškové akcenty doplnkovej vybavenosti a bývanie (označené ako blok D) 

Komentár poroty

Návrh zaujal sústredením zástavby na severnom póle riešeného územia, čo umožnilo situovať rozvoľnenejšie krajinárske riešenie na väčšinovej ploche. Cenný je v tejto súvislosti aj prístup autorov k širšiemu kontextu lokality, v budúcnosti výraznejšie urbanizovanej, s akcentom na vytvorenie biokoridoru v severo-južnej osi a diverzifikovanej vegetácie a konfigurácie vodných plôch a línií. Porota dlhšie diskutovala o zväčšení riešeného územia, čo súťažiaci v schéme regulácie aj priznáva.

Konštatovala však, že takto definované hranice neprinášajú výraznejšie klady v dopravnom riešení (prepojenie severnej tangenty cez kruhový objazd s južnou cestou III/3343, odklon cyklotrasy), sú v kolízii s ochrannými pásmami na severe a východe a nemožno si nimi zväčšovať krajinársky riešené plochy za katastrálnou hranicou na juhu. Rovnakú urbanistickú, architektonickú a krajinársku kvalitu konceptu je možné riešiť aj na vymedzenej ploche zadania. Sústredenie budov do jasne definovaných blokov, spolu s vedomým využitím výškových možností zástavby vytvára vhodné proporcie verejného priestoru s blízkymi väzbami budov vzájomne i na priľahlé športové a relaxačné plochy. Situovanie zásobovania dlhej hmoty supermarketu a obchodov pozdĺž cesty na východe je v protirečení k správne uchopenej potrebe akcentu stavby z diaľkových pohľadov. Návrh má dobré predpoklady pre fázovanie výstavby tak, aby neskoršie stavebné práce nediskriminovali hotové štruktúry.

Zvýšením podlažnosti a funkcií blokov A a C podľa zadania do dvoch budov získava návrh potenciál pre optimálne prevádzkové a znížené investičné náklady. Flexibilita a racionalita v prístupe autorov sa prejavuje aj v námete na alternatívu budúcej zástavby pozdĺž východnej cestnej komunikácie. Návrh sa presadil silou svojej komplexnej kvality, ako aj racionálneho a súčasne inkluzívneho konceptu.

Odporúčania poroty k dopracovaniu návrhu v 2.etape

Návrh musí byť umiestnený a musí byť funkčný v rámci vymedzeného riešeného územia. V návrhu je potrebné zohľadniť katastrálne členenie územia, ktoré sa premietlo do južnej hranice riešeného územia, ako aj zástavbu na ochranných koridoroch technickej infraštruktúry. Preriešiť dopravné napojenie územia s minimalizovaním nových dopravných vjazdov. Rešpektovať vonkajšie dopravné väzby v zmysle zadania (zachovanie cyklomostu na severo-západnej strane, posun zastávky autobusov na severnej ceste je správny). Navrhovaná komunikácia na východnej strane zasahuje mimo riešené územie. Zvážiť jej pozíciu a opodstatnenie, vrátane nového kruhového objazdu. Návrh nemôže uvažovať s dopravným prepojením na nerealizovateľné trasy smerom na juh. Ekonomizovať návrh s ohľadom na stanovené investičné náklady, ktorých výška je neprekročiteľná. Hierarchizovať verejné priestory vo väzbe na dispozičné riešenie objektu. Očakáva sa aj zdôvodnenie funkčne reálnej a na údržbu nenáročnej veľkej vodnej plochy.

Všeobecné odporúčania:

Zamerať sa na riešenie verejných priestorov z hľadiska kontextu, v ktorom sa nachádzame. Aj s ohľadom na denné fungovanie areálu a jeho predpokladané prevádzkové súbory.
⎯ Intenzifikácia zástavby z pohľadu minimalizácie zastavaných plôch a využitia viacpodlažných objektov v návrhu je vítaná. Porota hodnotila pozitívne sústredenú zástavbu a krajinárske aspekty.
⎯ Klásť dôraz na napojenie vnútroareálových komunikácií na vonkajšiu cestnú sieť v zmysle platnej legislatívy a zadania. Porota odporúča konzultovať dopravné riešenie s dopravným inžinierom.
⎯ Dopravné riešenie komunikácií po obvode riešeného územia je potrebné rešpektovať. Prípadné zmeny dopravného usporiadania mimo riešené územie je potrebné overiť s dopravným inžinierom.
⎯ Mimoúrovňové riešenie cyklochodníka nad severo-západnou kruhovou križovatkou je v realizácií a neodporúča sa do jeho podoby zasahovať.
⎯ Zastávky verejnej dopravy a nástup do areálu v návrhu je potrebné jasne artikulovať. Presun zastávok do riešeného územia nie je odporúčaný, resp. mal by sa odohrávať len pozdĺž komunikácie, na ktorej boli v rámci širšieho územia navrhnuté.
⎯ Pre statickú dopravu hľadať ekonomické a taktiež ekologické riešenie.
⎯ Zohľadniť náročnosť údržby zelene v návrhu v kontexte rozsahu a charakteru zelených plôch.
⎯ Zaoberať sa zeleno-modrou infraštruktúrou, ktorá by mala byť racionalizovaná a riešená koncepčne (napr. zadržiavanie a odvádzanie dažďových vôd v území).
⎯ Z hľadiska geologických pomerov a hladiny spodnej vody sa odporúča zástavbu riešiť ako nadzemnú.
⎯ V návrhu je nutné zohľadniť širšie vzťahy v zmysle susedných pozemkov, ktoré by návrh v rámci riešeného územia nemal obmedzovať. Z východnej strany je plánovaný subdodávateľský park, zo západnej strany komerčná zóna. Presná skladba susediacej zástavby nie je v tomto momente známa. Dopravná obsluha ústiaca do riešeného územia nesmie obmedzovať zastaviteľnosť susedných pozemkov a bude ju potrebné v ďalších projektových stupňoch koordinovať s dotknutými subjektmi.
⎯ Návrh by ako celok mal umožňovať flexibilitu v prípadných zmenách funkčnej náplne.

II. ETAPA


Cieľom je preukázanie kvalitného návrhu v detaile architektúry, upresnenie dispozičného riešenia a tiež upresnenie odhadovanej ceny stavby. V druhom kole sme prijali spoluprácu s ateliérom DOXA, ktorý so svojim návrhom nepostúpili.

Urbanistické riešenie upravuje umiestnenie riešených prvkov do vymedzeného územia a rešpektuje pôvodne stanovené hranice a navrhnutú cestnú sieť vrátane cyklistickej trasy s mimoúrovňovými kríženiami. 

Všetky objekty tvoria urbanistický celok – centrum rozsiahleho priemyselného parku, pričom zachovávajú prienik krajiny do urbanizovaného územia. 

Jadrom územia je zelený park s dažďovými záhradami a vzrastlou vegetáciou, je lemovaný “gánkom” ktorý lemuje a prevezuje jednotlivé objekty. Gánok je súčasťou verejného priestranstva. 

Základným modulom je mriežka 3 x 3 m ktorá prepája celé riešené územie, urbanizmus aj architektúru, členenie fasád, konštrukčné prvky, v nevyhnutných miestach je delený na 1m. 

Architektonické riešenie nasleduje princípy modernej architektúry, baťovskú racionalitu spojenú s aktuálnymi potrebami modrozelenej infraštruktúry. Materiálové riešenie aplikuje v racionálnej miere prírodné materiály (materiály s minimálnym energetickým nárokom pri ich výrobe – lisované slamené panely, drevo, drevovlákno, dusaná hlina, nepálené tehly a i.)

Ťažké hmoty sú umiestňované v interiéroch čím stabilizujú teplotný a vlhkostný režim v budove, ľahké tvoria súčasť opláštenia a taktilné povrchy interiéru. 

Spoločenské funkcie a hlavné vstupy do objektov sú umiesňované k priestoru “námestia”, s výhľadmi do parku alebo krajiny. Dostupnosť “námestia” je uprednostnená pre cyklistickú a pešiu mobilitu. Cieľom je vytvoriť takto živé priestory, kde budú ľudia radi tráviť voľný čas, prípadne aj pracovať v exteriéri. Gastroprevádzka môže expandovať do krajiny a zabezpečiť tak oživovanie priestoru. Rovnako aj ihrisko, klientské centrum aj ostatné služby, v ktorých majú návštevníci možnosť stretávať sa alebo tráviť čas v krajine. 

Vstupy do územia sú minimalizované na dva, zabezpečia tak cirkuláciu pre zásobovanie a statickú dopravu. IAD je rozmiestnená po obvode riešenej lokality, južná časť územia umožňuje zvyšovať kapacity.

Urbanistické riešenie

Širšie vzťahy

Napojenie na okolité územia a obce bude v budúcnosti potrebné posilňovať. Pri riešení územných plánova jednotlivých obcí je potrebné zapracovať ich vzájomné previazanie vo všetkých úrovniach mobility, posilniť prepojenie biokoridorov a obmedziť možný vznik nežiaducich bariér v území. Vtiahnutie biodiverzity do priemyselného parku umožní prepojenie na biocentrum pri Hornáde.

Navrhnutá cestná sieť disponuje tranzitnou funkciou, ktorá však pre cyklistickú a pešiu mobilitu vyžaduje doplnenie vegetácie a oddychové miesta.

Významnou a dôležitou súčasťou urbanizmu je previazanie riešenej lokality na širšie územie, ktoré bude tvoriť priemyselný park. Navrhované riešenie umožňuje nadviazať priľahlým lokalitám na nové centrum služieb pešími a cyklistickými koridormi a pri riešení zástavby okolitých areálov využiť a posilniť potenciál zdravej mobility a posilnenie biokoridorov. Schéma vyjadruje rozmiestnenie dostupných centier v štyroch priľahlých sektoroch v dostupnej vzdialenosti do 500 m medzi jednotlivými jadrami. 

Poloha a väzby

Cyklistické napojenia sú limitované nájazdovou rampou, umiestnenie vstupu do územia je v návrhu posunuté smerom na východ, čo bude vyžadovať úpravy cyklotrasy v tomto mieste. Vstup do územia zvýrazňuje nízky gánok, ktorý lemuje pešie koridory v jadre areálu. 

Severný vstup do územia je považovaný za primárny. Jeho pokračovaním je vstup do parku a krajiny. V centrálnej polohe je klientské centrum. Policajná stanica a hasičská stanica tvoria severnú hranicu riešeného územia. Takto majú zabezpečený priamy výjazd na cestu I. triedy. 

Alternatívny vstup do územia je z východnej strany, lemovaný obchodnými prevádzkami, v jeho osi je námestie a hlavný objekt územia – vzdelávacie a sportovo-kultúrne centrum s gastro-prevádzkami. Jadrom územia je vodný park lemovaný gánkom v jednotnej úrovni a modulárnymi fasádami jednotlivých objektov. 

Oba vjazdy do územia disponujú pešími aj cyklistickými spojeniami. 

Priestory medzi objektami majú tvoriť útulný priestor všetkým návštevníkom, rozmiestnenie sleduje pohľadové osi a upozorňuje na jednotlivé objekty ich odstúpením, alebo vysunutím. Hlučné prevádzky sú orientované smerom od jadra.

Rezervou v rámci riešeného územia je možnosť výstavby objektov bývania v juhozápadnej časti, súčasťou ktorej je aj priestor tržnice. Pre administratívne a ubytovacie kapacity je rezerva umožnená formou nadstavby objektu A a objektu C. Základové a nosné konštrukcie je možné pripraviť, priestorové kapacity umožnia doplniť alebo nadstavať komunikačné jadrá.

Mobilita

Jadro územia s parkom má prioritu postavenú na pešom pohybe, hlavný vstup je zo severnej strany od autobusových zastávok a zo západnej strany, kde sú v priamom kontakte parkoviská IAD.

Vjazdy sú prepojené obslužnou komunikáciou pre zásobovanie jednotlivých objektov.  

Cyklistická trasa lemuje obslužnú komunikáciu a umožňuje vjazd do jadra zo severnej aj južnej strany. Odstavné stojany pre parkovanie bicyklov je v troch pozíciách v blízkosti vstupov do jednotlivých objektov, čo podporí uprednostniť bicykle pred IAD. 

Regulatívy

Riešené územie je rozdelené do 5 regulačných blokov, pre každý regulačný blok stanovujeme funkčné možnosti využitia definovaním funkcií určených, prípustných a neprípustných stanovením urbanistických kvanitiatívnych koeficientov využitia úzmeia. V regulačných blokoch pre nosné objekty navrhujeme vymedziť plochy určené k výstavbe, kde dané objekty musia byť umiestnené a navrhujeme záväznú stavebnú čiaru v mieste hlavného verejného priestoru v území. Urbanistické koeficienty vychádzajú z urbanistickej štúdie. Pri preklopení týchto koeficientov v procese ZaD je vhodné vytvoriť rezervu pre prípadné zmeny. 

Architektúra a prevádzka

Prehľadnosť, transparentnosť, prestupnosť a dostupnosť sú hlavnými kritériami pri tvorbe priestorov. Všetky objekty sú rozdelené na prevádzkové celky, sú prevádzkovo samostatne oddeliteľné.

Kontakt s krajinou riešia pobytové priestory. Majú výhľady do krajiny, vstupné priestory sú priestranné a v dvojpodlažných stavbách umožňujú pohľady do krajiny a otvorené lobby spríjemňuje a zvýnimočňuje vstup. 

Aktívny partér obsahujú prevádzky služieb s cieľom oživovať verejný priestor a pobyt v exteriéri.

Presklené plochy je možné vo všetkých oknách tieniť vonkajšími roletami. 

Verejný priestor

Gánok

Gánok je samostatnou konštrukciou, ktorá lemuje centrálne objekty s prístupom návštevníkov, chráni pred slnkom a dažďom. Pri významných vstupoch je odbočený a napojený na fasádu. Jednoduchá hmota je postavená na oceľových stĺpoch v module 3m, pričom každý druhý je vynechaný. Prestrešenie je opláštené dreveným podhľadom a prekryté plechovou krytinou. Okraj je minimalizovaný na tenkú líniu s okapovou hranou.  

Mobiliár a osvetlenie

Tvaroslovie je jednoduché, minimalistické s reprezentáciou materiálov dreva a kovu. Kubické pozdĺžne lavice, odpadkové koše, stojany na bicykle a informačné stĺpy navrhujeme riešiť v jednotnom prevedení. Osvetlenie v časti jadra bude riešiť gánok a stĺpové stožiarové svietidlá. V ceom riešení sú svietidlá kruhových tvarov v kontraste k hmotám architektúry.

Detské ihrisko

V blízkosti gastro prevádzky je umiestnená v jadre územia, prvky interaktívne, výtvarné a pre všetky vekové kategórie. Ihrisko je tienené výsadbou a v dohľade z priľahlých sedení gastroprevádzky.

Umelecké diela

Umelecké diela by mali byť interaktívne, aby vyjadrili vzťah želaný vzťah našej civilizácie k životnému prostrediu, reagovať na alternatívne zdroje energie, využiť základné živly, voda, vzduch, zem… 

Kaplnka

Objekt je v kontakte s vodnou plochou v meditatívnej polohe, kľudovej zóne v prírodnom prostredí. 

Funkcie a dispozičné riešenie objektov

Blok A 

Tvorí jedna stavba, je v centrálnej polohe areálu, v kontakte s parkom a vonkajším športovým areálom s bežeckým okruhom a multifunkčnými ihriskami. Multifunkčný objekt slúži pre rôzne skupiny a záujmy, pri čom môžu užívať objekt oddelene aj zlúčenie. 

Centrálnym vstupom je návštevník privedený do foyeru a lobby s centralnym schodiskom s prístupom do všetkých funkčných celkov. Foyer disponuje recepciou s možnosťou stálej služby. Centrálny priestor je dvojpodlažný, druhé podlažie umožňuje neformálne stretnutie, možnosť výstavy, oddychové sedenie. 

Pre obsluhu a služobných návštevníkov je možné využívať sekundárne vstupy zo východnej, južnej, prípadne severnej strany.

Zásobovanie zabezpečuje severná fasáda odkiaľ sú vstupy priamo do zázemia gastro a multifunkčnej haly. Samostatne oddeliteľnou časťou aj stavebne (ako samostatná časť výstavby) je objekt s fitness a bazénom. 

V interiéri je dekoratívna masívna stena  ubíjanej hliny, lemuje gastro prevádzku a recepciu. Na poschodí tvorí stenu s učebňami. V južnej časti lemuje časť fitness a na podlaží bazén.

Gastro zariadenie

Samostatný celok na 1NP. Stravovací sál je pozdĺžny, deliteľný na dve miestnosti v prípade potreby. Jednoduché jedálenské stolovanie v jednotnom module umožní variabilné zoskupovanie. Kuchyňa je navrhnutá s možnosťou priameho otvorenia do stravovacej časti v centrálnej časti stravovacieho priestoru. Zázemie pre zamestnancov a príjem surovín je riešený z jednotného zásobovacieho priestoru na severnej fasáde. Priečelie jedálne je otvárateľné, cieľom je využívať prestrešený exteriér, kde je gánok rozšírený. 

Vzdelávacie zariadenie

Nachádza sa na druhom podlaží, do priestorov je možné vstupovať priamo z druhého podlažia foyeru samostatnou chodbou alebo aj zo zdieľanej chodby. 3 zo 4 učební je možné prepájať, majú výhľady priamo do parku. Malá sála je umiestnená na severnej strane stavby, rovnako po obvode lemuje presklená fasáda a je prepojiteľná s ostatnými miestnosťami. Vzdelávacie centrum môže slúžiť na podujatia od prednášok, workshopov až po spoločenské podujatia či konferencie.

Hygienické zariadenia je možné uzatvárať tak, aby slúžili jednej alebo viacerým prevádzkam. 

Športovo rekreačné zariadenie (fitness, bazén a sauny)

Južnú časť objektu je riešená ako samostatný celok. Suchá a mokrá prevádzka je delná podlažiami. Taktiež môže mať samostatný vstup z exteriéru, alebo cez centrálny foyer. Prevádzky je taktiež možné oddeliť a samostatne prevádzkovať. Na prízemí sa nachádza fitness s možnosťou priameho výstupu do exteriérového športového areálu. priestor je možné deliť na samostatné cvičné zoskupenia alebo ponechať ako jeden otvorený priestor. Vstup na 2NP sa nachádza na západnej fasáde, v nároží sú masážne miestnosti a zázemie pre maséra majú výhľad do krajiny. Sauny s ochladzovacím bazénom a otvorenou terasou sú súčasťou bazénovej časti, vstup môže byť obmedzovaný. Bazén je umiestnený nad technologickou miestnosťou. Priestory pre technológie sú prístupné z exteriéru.  

Multifunkčná sála

Hlavný vstup do sály je z foyeru a je priehľadná priečne s východnou presklennou fasádou v celej výške. Na západnej strane je umiestnená tribúna prístupná z 2. NP alebo po stranách priamo z priestoru veľkej sály. Na poschodí je možné umiestniť 300 divákov na tribúnových laviach, na balkóne je možné vysúvať teleskopické tribúny s dvoma úrovňami sedení. Multifunkčné športové ihrisko je možné využiť pre 4 športy – volejbal, basketbal, halový futbal, prípadne tenis. Pre športovcov sú šatne umiestnené, na prízemí sú na severnej aj južnej strane príručné sklady umiestnené pod ochozou a taktiež štvorúrovňové teleskopické tribúny. Spolu je možné usadiť na tribúnach 560 divákov. Po obvode je v úrovni zníženého podlažia tribúny ochoz z ktorej je možné taktiež pozorovať podujatia. Sála je prispôsobená aj na spoločenské podujatia ako koncerty, divadlo alebo tanečné podujatia. Je možné zostaviť pódium s výškou 12,5 m s plnohodnotnou javiskovou technikou.

Halu je možné spájať s exteriérovými športoviskami. Nad rámec požiadaviek je umiestnené doplnené jedno športové ihrisko.

Blok B

Je rozložený do samostatných stavieb parcelne oddeliteľných. 

Klientské centrum

Severný záver jadra – parku, tvorí priečelie klientského centra. Presklená fasáda umožňuje diaľkové výhľady do krajiny. Prízemie je otvorený priestor charakteru open-space pre príjem návštev s recepciou a centrálnym schodiskom pre vstup do poisťovní a k notárovi. V severnej časti sa nachádza samostatne oddeliteľná prevádzka pošty. Otvorené priestory s presklenými fasádami na prízemí.

Policajná stanica

Vstup do objektu stanice nemá veľkorysý foyer, stanica funguje ako uzavretý objekt, kde príjem návštev zabezpečuje stála služba. Na prízemí sú umiestnené funkcie pre aktívnu službu, na poschodí kancelárie. Poschodie prečnieva nad parkovacie plochy, čím zabezpečuje prestrešenie parkovania. Fasády s okennými otvormi v striedavej výške parapetu podľa funkcie priestoru. 

Hasičská stanica

Stavba stanice nie je spojená s ostatkom areálu, ako jediná nevyžaduje prístup verejnosti. Umiestnenie umožňuje priamy výjazd hasičskej techniky na cestu I. triedy zo 4 pozícií, je možné na úkor parkovacích plôch rozšíriť na 7 výjazdov. Zázemie a služba hasičov je na prízemí v západnej časti objektu, ohlasovňa požiaru je spojená s dennou miestnosťou. Na poschodí je umiestnená oddychová miestnosť, šatne a kancelarie. Skladové a technické miestnosti sú rozmiestnené po obvode areálu, vzniknuté nádvorie slúži pre údržbu zariadenia a pre praktický výcvik, plocha nádvoria. 

Helipad

Pristávanie helikoptér je umiestnené nad garážami hasičskej stanice, vystup na hleipad so schodiskom a  výťahom je umiestnený v samostatne stojacej veži v kontakte s parkovacími miestami a dobrou dostupnosťou dopravy. Konštrukčne je možné využiť nosné prvky garáže. 

Zdravotnícke zariadenie

Zdravotnícke zariadenie je jednopodlažný objekt, vstupný priestor pre verejnosť v podobe čakárne je v kontakte s južnou fasádou. Ambulancie sú umiestnené na severnej strane, lekár so zdravotnou sestrou. Rýchla záchranná služba má zázemie zdieľané s lekármi, výstup na východnú stranu, kde majú umiestnené sanitné vozidlá. 

Športový areál

Športový areál je umiestnený “cez ulicu” od areálu záchanných zložiek. Odporúčame ponechať ihriská ako aj bežecký okruh prístupné verejnosti. Priestorové kapacity dovoľujú dop

Blok C

Rozdelený na dva samostatne stojace objekty. Vstupné a výkladové priestory sú orientované k pochôdznym plochám ulice a námestia. Obchodné vybavenie je dobre dostupné aj individuálnou automobilovou dopravou, pričom môže zákazník štandardne a bezpečne nákup vložiť do vozidla. parkovanie bicyklov je umiestnené pri vegetačnej ploche pri vstupoch do obchodov. Prevádzky objektu C budú oživovať námestie z južnej strany.

Objekt supermarketu 

Vstup do supermarketu tvorí prestup cez objekt v južnej časti, južná fasáda je pre dve samostatné obchodné prevádzky (kvetinárstvo, optika) s možnosťou vstupu aj z priestoru pokladní supermarketu. Na východnej strane je zo severnej strany zásobovateľná lekáreň a pri kontakte s prestupovou chodbou trafika. Zásobovacia časť vykládky  je prestrešená, zázemie umožňuje doplniť služby doplnkových prevádzok ako mäsiareň. 

Objekt obchodu a služieb

Severná fasáda je v kontakte so západným tranzitom, na priečelie partéru sú navrhované prevádzky s najväčším pohybom návštevníkov, na poschodí sú veľkorozmerové prevádzky. Z južnej strany je objekt dobre zásobovaný IAD a v budúcnosti môže byť súčasťou trhoviska a bytovej výstavby. 

Blok D

Nie je riešená architektúra podrobne, vyznačená pozícia predpokladá v rozmedzí riešeného územia stavbu 3 samostatných bytových domov, pričom je možné hľadať riešenie, ktoré bude otvorené obytnými miestnosťami smerom do parku a krajiny.  

Konštrukcie

Konštrukčný systém sleduje 3m základný modul. Nosné konštrukcie navrhujeme ako oceľovo-drevené spriahnuté, prípadne priehradové konštrukcie s pohľadovými a priznanými prvkami v interiéroch. Fasády reflektujú usporiadanie konštrukčného systému. 

Materiálový koncept architektúry:

Inšpiráciou pre materiálové riešenie je lokálna tradičná architektúra. Zachovalá časť je na ulici Za Humnami v obci Haniská. 

Pre nosné konštrukcie využívame drevené  (obnoviteľný zdroj materiálu) a oceľové prvky (ľahko recyklovateľný materiál)

Pre výplňové konštrukcie modulárne panely v jednotnom rastri, pričom sú streidané materiály so sklenenou výplňou a plné zateplené s izoláciami s minimálnou energiou na spracovanie a získavanie (lisované slamené panely, drevovlákno, celulóza) prípadne recyklované

Interiérové priečky z masívnych materiálov ktoré reprezentujú taktiež pôvodné spôsoby výstavby (ubíjaná hlina, vaľky, plné pálené tehly) tieto materiály taktiež zabezpečujú interiérovú teplotnú a vlhkostnú stabilitu.

Interiérový koncept

Jednoduchosť

Minimalizmus v nábytkovom prevedení, priznané nosné a materiálové riešenie, výplňové konštrukcie aj nosné prvky viditeľné. Jednoliate podlahy, presklenia alebo fasádne bloky v rovnomernej štruktúre naviazanej na jednotný modul celého návrhu.

Variabilita

Dekoratívnosť a zjemnenie priestoru rieši samotná reprezentácia materiálu, nábytok mobilný a stohovateľný, jednoducho zameniteľný. priestory je možné prispôsobovať rôznorodým aktivitám.

Materiálová jednota

Prirodzené taktilné materiály inšpirované tradičnými technológiami, dostupnými lokálnymi materiálmi. Ľanové textílie, drevené konštrukcie, oceľové spoje, masívne výplne na hlinenej báze. Pastelová farebnosť.

Svetlosť a výhľady

V maximálnej miere umožňovať výhľady do krajiny, na priľahlú vegetáciu. Pobytové priestory s presklenými fasádami. 

Zeleň a udržateľnosť

Modro-zelená infraštruktúra

Prírodná zložka životného prostredia je v priestoroch priemyselných parkov potrebná pre podporu celostnej biodiverzity a pre zachovanie migračných trás živočíchov sú potrebné prepojenia medzi jednotlivými biocentrami.

Cieľom návrhu je implementovať do priemyselného parku prírodné prostredie v urbanizovanej krajine. Riešené územie je rozdelené na prírodnú zložku Lesopark  a urbanizovanú časť Vodný park

Krajina a príroda

Lesopark v navrhovanom území bude prestupným priestorom medzi urbanizovanou časťou a poľnohospodárskou otvorenou krajinou. V susedstve územia sa nenachádzajú lesné spoločenstvá ani hydrické biotopy. Najbližším územím je rieka Hornád, čanianske štrkoviská sú pozostatkom ťažby štrku. Nad rámec riešeného územia autori odporúčajú zahrnúť do územného plánovania vytvorenie biokoridoru v katastri Čaňa, ktorý zlepší a usmerní rozširovanie siete biokoridorov v zmysle návrhu širších vzťahov 1. kola

Úlohou prírodnej časti návrhu je vytvorenie biocentra celostného významu a čiastočne kompenzujúceho negatívne vplyvy výstavby priemyselného parku. 

Verejný priestor v urbanizovanej  časti

Prostredie medzi stavbami je účelovo zariadené pre pohyb chodcov a cyklistov. 

Princípy udržateľnosti 

  • Výsadba biotopu

Pri výsadbe v celom rozsahu krajiny aj parku je potrebné po osídľovanie začať s pionierskymi drevinami a rýchlorastúcimi. Vysadené dlhoveké dreviny budú tvoriť kostrou parku v budúcnosti. Hustejšia výsadba je v prvých rokoch nápomocná, je potrebné pri návrhu parku pokračovať v stanovenom pláne údržby vrátane postupného prerieďovania. 

Hydrofytné a hygrofitné rastliny tvoria ⅔ plochy vymedzenej ako vodná plocha. Jedná sa o biotop pre podporu biodiverzity. Vodná hladina bude tvoriť približne 2000 m2 z 1 ha určeného vodný a pobrežný biotop. 

  • Nakladanie so zrážkovými vodami

Vegetačné plochy sú určené pre zachytenie zážkových vôd zo striech okolitých objektov. Časť vody je zachytávaná pre úžitkové účely v podzemných zásobníkoch. Pri intenzívnom 20 min. daždi (30 mm) pri zachytení vôd zo všetkých strešných rovín a okolitých spevnených plôch bude potrebná kapacita dažďových záhrad 750 m2 s hĺbkou vodnej hladiny 30cm. (navrhujú sa v celom rozsahu vegetačné strechy, koeficient odtoku 0,2). IGP neuvádza konkrétne namerané hodnoty, pre vsakovacie pomery važujeme na základe popisov s koeficientom vsakovania 10-5

Pre prípad dlhodobého sucha odporúčame umiestniť podzemné retenčné nádrže v celkovom objeme 800m3, ktoré nám umožnia zavlažovať plochy dažďových záhrad a ostatných vegetačných plôch v urbanizovanej časti územia po dobu 25 – 60 dní. Cieľom závlahy je zachovať plnohodnotné vegetačné obdobie. Podzemné nádže nie sú nevyhnutné v prípade využitia vody z navrhovaného jazera, ktoré je dotované prietočnými spodnými vodami v predpokladanej hĺbke 3 – 4 m.

Vodozádržné a detenčné objektyObjem (m3)
Supermarket170
Obchody80
Klientské centrum40
Polícia60
Hasičská stanica – dvor50
Hasičská stanica – budova120
Zdravotnícke zariadenie40
Vzdelávacie centrum a multifunkčná hala180
Plaváren a fitnes60

Zrážkové vody z dopravných plôch riešiť ako spevnené s priesakom zrážkovej vody, pri nadmernej zážke pri každej skupine parkovania je umiestnená retenčná dažďová záhrada s potrebnou kapacitou 20 m3. Bezpečnostné odvodnenie je potrebné zabezpečiť povrchovými žľabmi do navrhovaného jazera, celkový sklon terénu to umožňuje. 

  • Jazero

V súčasnosti je terén rovinatý, poľnohospodárska činnosť zabezpečuje vysokú eróziu pôdy vetrom a odplavením. Vyhĺbením jazernej depresie umožníme tiež vytvorenie terénnych násypov v blízkosti, tiež zdvihnutie terénu v časti urbanizovaného parku a v prípade vhodnosti aj získanie stavebného štrku. Realizácia jazera nie je nevyhnutná, ale významne pomôže v podpore biodiverzity.

10% vodnej plochy jazera by mala byť v hĺbke 2,5 – 3 m pod úrovňou hladiny (2000 m3) priemerná hĺbka jazera ostatnej časti postačuje 0,25m (1100 m3) Predpokladaná hĺbka spodnej vody je 3m pod úrovňou terénu, čo znamená výkop cca 23000 m3 + jazero 3100 m3 = 26 300 m3. Výkopové zeminy je možné priamo uskladniť v okolí výkopu a vytvoriť tak trvalý násyp na ktorom môžu byť umiestnené lúčne porasty (zasahuje aj kataster Čaňa).

Pre vytvorenie nového biotopu môže investor uvažovať s podporou environmentálnych fondov EÚ.

Technické a iné špecifikácie

Technické vybavenie územia zabezpečuje napojenie na jednotlivé média, kanalizáciu a kombinované získavanie energie z dostupných zdrojov.  

Šedá voda

V rámci jednotlivých budov sa osadí technológia na využitie šedej vody t.z. bude riešená delená kanalizácia z umývadiel, vaní a spŕch. Voda zo spomínaných zariadení bude zvedená do spoločnej technológie, z ktorej vyčistená voda bude spätne využitá na pripájanie pračiek a toaliet. Prebytočná voda sa následne využije na zavlažovanie a dažďové záhrady.

Koncept energetiky:

Cieľom je maximálne efektívne nakladanie s energetickými zdrojmi a flexibilita v prípade zmien možných zdrojov tepla. V rámci areálu sa plánuje vybudovať kombinované centrálno – lokálne zásobovanie teplom, zdrojom je vzduch a elektrická energia s možnosťou dohrevu plynom ako sekundárnym zdrojom. V prípade vybudovania iného centrálneho zdroja pre zásobovanie teplom (napr. tepelný zemný vrt z Ďurkova, prípadne zásobovanie cez TEHO, alebo odpadové teplo z niektorého závodu) môže byť týmto plyn nahradený a privádzaná energia bude násobená tepelnými čerpadlami. 

Centrálny zdroj je umiestnený v samostatnej stavbe o rozlohe približne 200m2 krytá zemou, čím znižujeme hlučnosť.

Primárnym zdrojom tepla bude hybridný systém, kaskáda tepelných čerpadiel vzduch – voda v kombinácii s plynovými kotlami (tepelné čerpadlá si budú pripínať plynové kotle pri nízkych vonkajších teplotách). Rozvod z centrálnej kotolne – energocentra bude riešený teplovodom k jednotlivým budovám. 

Každá z budov bude mať strojovňu vybavenú lokálnym zdrojom tepla – tepelnými čerpadlami voda – voda, kde primárnym zdrojom bude voda ohrievaná z centrálnej kotolne o teplote cca 20°C. V rámci lokálnych strojovní v samostatných objektoch sa osadia pred tepelné čerpadlá akumulačné nádoby, ktoré si budú primiešavať teplotu na základe požiadavky danej budovy podľa ekvitermiky. 

Zároveň na strechách budov môžu byť osadené fotovoltaické panely, podľa typu budovy aj solárne termické kolektory. V rámci tejto koncepcie dosiahneme pokrytie tepelnej záťaže približne 100 percent z obnoviteľného zdroja. Budovy budú spĺňať štandard budov s takmer nulovou spotrebou energie, resp plusovej energie.

Fázovanie a ekonomika výstavby

Fázovanie výstavby

Prvotnou fázou je príprava inžinierskych sietí, Energodom je potrebné vybudovať spolu s výstavbou objektov blokov A a B. 

Rozdelenie funkcií umožňuje plánovanú etapovitosť výstavby. Blok A a blok B je možné realizovať v prvotnej etape aj zmeniť poradie. 

Nevyhnutné je vybudovanie dažďových záhrad a vodozádržných prvkov, aby bol naplnený koncept udržateľnosti a podpory biodiverzity a navrhovaného nakladania so zrážkovými vodami. Urbanizovaný park (vodný park) s výsadbou realizovať po uskutočnení stavby bloku A, aby vzrastlá vegetácia získala svoje uplatnenie v čo najbližšom čase.  

Realizácia bloku C nie je časovo ovplyvnená. 

Terénne úpravy jazera a krajinného parku – biocentra nie sú viazané na stavby. 

Rezerva zástavby

Návrh uvažuje o možnosi navýšenia kapacít nadstavbou Bloku A a objektov v Bloku C. V lokalite chýbajú kapacity pre administratívu a ubytovanie. Navrhujeme tiež rezervu v južnej časti riešeného územia pre možnú výstavbu bytových domov. Návrh pre reguláciu zahŕňa rezervné kapacity.

Rozdelenie riešeného územia pre bilancie

Bilančná tabuľka je zostavená na základe prerozdelenia celého riešeného územia do pôvodne identifikovaných blokov A B a C. Pre blok A je priradené najväčšie územie, ktorá obsahuje aj prírodnú časť návrhu. Blok B zaberá parkovacie plochy a objekty v ucelenej zostave vrátane športového arálu. Blok C zaberá potenciálne komerčné služby a budúcu rezervu bytovej výstavby. Bilančná tabuľka nezahŕňa rezervné plochy ani možné nadstavby.

Predpokladané investičné náklady

Stanovený investičný limit 33,5 mil. € nie je postačujúci pre realizáciu navrhovaného riešenia v celom rozsahu. 

Navrhovaná investícia zahŕňa aj náklady na výstavbu inžinierskych sietí, pričom návrh obsahuje možné rezervy.

Limitná investícia je dosiahnuteľná za podmienky, že výstavba v Bloku C bude považovaná za externú investíciu nad rámec investičných nákladov. Výstavba Obchodných prevádzok je v hodnote približne 11,0 mil. €. 

Výstavba infraštruktúry zahŕňa výstavbu biocentra, ktoré je súčasťou bloku A. Biocentrum nie je technologicky súvisiaci prvok návrhu a je možné realizovať v samostatnom kroku a prípadne financovať z environmentálnych fondov. Stavba biotopu vrátane terénnych úprav pre vytvorenie jazera je odhadovaná na 1,4 mil. €.

Technologická výbava riešeného návrhu zahŕňa stavbu solárnej elektrárne o celkovej predpokladanej kapacite 896 kWh, čo predstavuje investíciu približne 1,0 mil. €

V rámci nakladania so zrážkovými vodami vieme alternovať stavbu podzemných zásobníkov v celkovej kapacite 800 m3 stavbou otvorenej nádrže – jazera prírodného biotopu v prípade, že umožní zavlažovanie potrebnej kapacity. Investícia do podzemných retenčných nádrží predstavuje 0,8 mil. €


* Cenové ukazovatele sú prevzaté z informácii CENEKON podľa triedy JKSO na rok 2024. upravené podľa odhadovanej náročnosti.

Prezentačné panely

I. Etapa

II. Etapa

KOMENTÁR POROTY

a) kvalita urbanistického riešenia areálu (čl. 3.), s dôrazom na riešenie dopravného napojenia, vnútornej cestnej siete a mobility (čl. 3.3.)
Návrh výrazne člení riešené územie na dve časti. V severnej je situovaná zástavba s dopravnou obsluhou, južným smerom prechádza do otvorenej krajiny s dominantným jazerom v jej ťažisku. Viditeľný posun oproti prvej etape, ale nezmenil konzervatívny prístup ku kompozícií objektov a dopravnej obsluhe. To je vo výraznom kontraste s organickou tvorbou rozvoľnenej krajiny s vodnou plochou. Zrelosť návrhu v očiach poroty narušili aj otázky nad rôznymi riešeniami dielčích plôch, ktoré by potrebovali bližšie vysvetlenie – neusmernená nástupná plocha pred hasičskou stanicou, strešný heliport, veľkosť vodnej plochy, atp. Pozitívne bolo hodnotené zachovanie územnej rezervy a realistické prehodnotenie počtu parkovacích miest.

b) kvalita krajinno-architektonického riešenia (čl. 5.) a verejného priestoru (čl. 5.2.)
Rovnako pozitívne vnímala porota prístup autorov k udržateľnosti a krajinotvorbe, a až na diskutabilnú veľkosť a hĺbku vodnej plochy, je návrh v tomto smere veľmi presvedčivý. Umiestnenie dažďových záhrad a plošne veľkého detského ihriska do jadra zastavanej časti územia pôsobí už menej presvedčivo.

c) aplikovanie princípov udržateľnosti, inkluzivity, flexibility a predpokladov pre umiestnenie umeleckých diel (čl. 5.3.)
Sympaticky bol posudzovaný zámer autorov o využívanie tradičných materiálov ako drevo a hlina, hoci len v teoretickej rovine. Tieto atribúty sú v kontexte prísne strážených nákladov verejných objektov vnímané skôr vizionársky, podobne ako veľké zasklené plochy s nutnosťou tienenia.

d) uplatnenie požiadavky na fázovanie výstavby (čl. 7.1.) a predpoklady návrhu na naplnenie požiadavky na investičné náklady (čl. 7.2.)
Návrh rieši etapizáciu výstavby racionálne v logických celkoch, okrem priradenia vodnej plochy k prvej etape výstavby, ktorú porota nepovažovala za bezprostredne nutnú pre naštartovanie základných funkcií územia. Má taktiež nezanedbateľný vplyv na celkové investičné náklady, ktoré aj spolu s neštandardným riešením heliportu predražujú návrh.

e) invenčnosť a kreativita riešenia vo vzťahu k zadaniu (čl. 1.1.)
Autori vypočuli usmernenia po prvej etape, a posunuli návrh smerom k vyššej kvalite. Ten stojí na hrane pragmatického urbanizmu a výraznej krajinotvorby. Niektoré aspekty návrhu bohužiaľ ostali nedotiahnuté, čím nebol dostatočne využitý potenciál návrhu.

f) naplnenie priestorových, funkčných a prevádzkových požiadaviek na Bloky A, B a C (čl. 4.)
Návrh sa vyznačuje citlivým prístupom ku krajine, váži si širšie vzťahy a súvislosti s územím, do ktorého vstupuje. Je vyvážený v naplnení požiadaviek na jednotlivé bloky zástavby a poskytuje ďalší kvalitný pohľad na riešenie urbanizmu, architektúry a krajiny.

KOMENTÁR EXPERTA – DOPRAVA

Pri súťažnom návrhu kladne hodnotím, že z pohľadu statickej dopravy tento návrh vytvoril dostatok parkovacích státi pre danú lokalitu. Doprava je v území vedená obslužnou komunikáciou, ktorá má však množstvo vstupov na jednotlivé parkovacie miesta, čím v čase špičky môže dochádzať k výraznému spomaleniu dopravy na tejto komunikácií vozidlami hľadajúcimi voľné parkovacie státia. V súťažnom návrhu je výjazd vozidiel HaZZ cez rozptylovú plochu priamo do križovatky s obslužnou komunikáciou a následne na cestu III. triedy. Navrhnutá plocha pred garážami HaZZ spôsobuje neprehľadnosť tejto križovatky. Vodičom budú po ploche križovatky chýbať vertikálne prvky alebo plochy, ktoré by ich usmernili pri jazde v tejto križovatke.

KOMENTÁR EXPERTA – ROZPOČET

Návrh má najväčšie HPP (skreslené blokom C, kde bol najväčší rozdiel, prioritu pri posudzovaní mali bloky A a B), a tým pádom sa dá predpokladať, že bude mať aj najvyššie celkové investičné náklady (cca +10% oproti ostatným návrhom).

Heliport na vlastnej nosnej konštrukcií je výrazne drahšie riešenie (cca .+ 0,5 mil. €) voči ostatným súťažným návrhom, ktoré majú pristávaciu plochu na teréne. Toto riešenie môže byť ovplyvniteľné a zoptimalizované v ďalších krokoch projektu.

Extrémne viac spevnených plôch (2-3 násobné oproti ostatným návrhom uvedené v bilanciách návrhu) nezanedbateľne zvyšuje investičné náklady; taktiež množstvo parkovacích miest je výrazne väčšie (2-násobok), ale z hľadiska dopravy patrí k najreálnejším počtom parkovacích miest.

Predpokladaná deklarovaná cena od súťažiaceho je o 30% vyššia oproti ostatným návrhom – avšak realita po opravách rôznych výpočtových chýb, ktoré sú u konkurenčných dvoch návrhoch žiaľ väčšie, je s výrazne menším rozdielom.

Jazero nie je zahrnuté v investičných nákladoch, nemusí byť podmienkou výstavby samotných blokov a vytvára nielen investičné ale aj prevádzkové náklady.

Komplexne zmýšľajúcim nadhľadom je to jediný návrh, ktorý správne počítal s nákladmi na vybudovanie infraštruktúry. V súťažnom návrhu sú vyčíslené predpokladané náklady na vybudovanie infraštruktúry sietí.

Súťažiacim odhadnuté jednotkové ceny na m2 sú najvyššie, čo skresľuje prvotný pohľad na ním vyčíslené celkové náklady voči celkovým nákladom ostatných uchádzačov. Tieto hodnoty sme sa snažili pri posudzovaní zobjektivizovať a skorigovať, čím potom návrh nie je vôbec najdrahší s až tak veľkým cenovým odskokom.