Revitalizácia Lesoparku Kalvária v Bardejove

Mgr. art. Peter Beňo, Bc. Oxana Lema, Ing. arch. Branislav Ivan, Ing. Stanislav Germuška, Dominik Kurina, Mgr. art. Andrea Čepiššáková, Ing. arch. Pavol Mészáros PhD.,

Návrh bol umiestnený na 2. mieste v architektonickej súťaži návrhov

Koncepcia riešenia

Podstatou je zmena v prístupe k lesoparku. Prioritu pri návšteve územia majú peší návštevníci. Park zostáva parkom, ktorý mení svoje farby počas ročných období, stane sa mestským parkom, dôstojným miestom pre oddych, upokojenie mysle a osvieženie tela. Sakrálne stavby v kombinácií s lesoparkom vytvárajú genius loci miesta.

Lesopark vnímame ako súčasť mesta, nadväzuje na jestvujúce parky v meste a priľahlé lesy, stane sa obnovenou oddychovou lokalitou. Kalvária je vnímaná ako podstatná časť historického Bardejova, pútnické miesto s vysokou návštevnosťou.

Nadviazanie na historické centrum a okolie

Lesopark je najbližším biocentrom pri historickej časti mesta. Jeho posilňovanie a prepojenie na park pod hradbami umožní podporu biokoridoru, prepojenie mestskej vegetácie s okolím. Biokoridor
navrhujeme riešiť zmenou charakteru lúk nad kalváriou ako pokračovanie lesoparku výstavbou alejí pozdĺž poľných ciest a úpravou využívania plôch, čím sa lesopark naturálne napojí na ďalší lesný porast.

Výhľadové osi

Kostol na Kalvárii je orientovaný priamo na vežu Baziliky Sv. Egídia. Z centra mesta je podstatná os od Hviezdoslavovej ulice. Rovnako podstatné sú pohľady na lesopark aj z ostatných častí mesta, ktorého krása je vnímaná porastom stromov s viditeľnými fragmentami stavieb. Plánovaná výstavba IBV podľa územného plánu môže tiež riešiť smerovanie ulíc k významnému bodu kostola kalvárie.

Sprístupnenie

Jestvujúce záchytné parkovisko v “meandri” rieky navrhujeme transformovať na lokalitu s výstavbou polyfunkčných objektov, ktoré zabezpečia okrem novej rozvojovej plochy aj doplnenie služieb.
Prístupová cesta tak získa mestský charakter a prirodzene bude nasledovať informačný a záchytný bod v zákrute pod kalváriou (par č. 3148/1). Toto miesto bude slúžiť ako záchytný bod pre návštevníkov, infopoint, občerstvenie, odstavenie vozidiel, bicyklov a, zázemie pre údržbu lesoparku.

Oddelenie pešej komunikácie a dopravy

Doprava z krížovej cesty musí byť obmedzená, sprístupnenie pozemkov je možné riešiť z iných prístupových ciest zo severnej strany, ktoré je potrebné posilniť, upraviť.

Pútna, turistická a cyklistická trasa

Prepojením a zkultúrnením chodníkov na kalvárii spolu s úpravou poľných ciest je možné skultúrniť turistický a cyklistický okruh od kalvárie cez Šibeńu horu späť k Topľi. V rámci lesoparku navrhujeme jeho severnú časť ponechať viac prírodnú s umiestnením zjazdovej cyklotrasy. Ostatné trasy ponúkajú variabilitu náročnosti pešieho výstupu, alebo rozdelenie smerov.

Cyklotrail

Zjazdová cyklotrasa je riešená tak, aby nekrižovala hlavné komunikácie a oddychové miesta.

Krajinárske riešenie

Kalvársky vrch je tvorený lesoparkom, čo znamená, že použité druhy drevín a kompozícia výsadby boli vopred naplánované.
Prístupová cesta tvoriaca „kostru“ územia sa kľukatí lesoparkom a delí ho na menšie časti. Pozdĺž cesty sú pozorovateľné fragmenty stromoradia, ktoré tvoria lipy a duby približne v rovnakom vekovom štádiu. Ďalej sa tieto dreviny rovnakého veku vyskytujú aj v okolitých porastoch, čo znamená, že patria k pôvodnej kompozícii. Medzi ďalšie sa tu vyskytujúce dreviny patria smrekovec, javor, borovica, buk a iné, ktoré neboli súčasťou prvotnej výsadby lesoparku. Na základe snímok zo vzduchu je zjavná výsadba jednotlivých druhov vo väčších celkoch, čo tiež naznačuje určitý zámer realizátora. Domnievame sa, že
úlohu zohrávala estetika – zmena farieb počas ročných období.
Niektoré časti porastov lesoparku tvorí tzv. nálet, čo je pri nesprávnej údržbe prirodzený vývoj. Je však možné s ním pracovať a môže výborne slúžiť ako zdroj obnovy.
Pre komplexné riešenie sadových úprav lesoparku je potrebné vypracovať inventarizáciu zohľadňujúcu ako sadovnícku hodnotu, tak aj zdravotný stav a prevádzkovú bezpečnosť predmetných drevín.
Pre zlepšenie stavu navrhujeme realizovať len prebierkový výrub náletových drevín v porastoch. Pre zachovanie a podporu biodiverzity daného územia neodstraňovať ani rizikovejšie stromy ktoré sa nachádzajú v bezpečnej vzdialenosti od komunikácií.
Jednotlivé porasty je potrebné analyzovať a následne vypracovať postup obnovy stromovej vegetácie, rozdeliť do niekoľkých rokov, aby nedošlo k príliš rýchlemu otvoreniu týchto porastov, čo má neblahý vplyv na stromy.
Z dôvodu racionalizácie navrhujeme danú lokalitu rozdeliť do jednotlivých častí podľa intenzity pohybu návštevníkov a na základe tohto delenia venovať patričnú pozornosť jednotlivým drevinám.

Obnova priehľadov

Lesopark je vo svojom určitom životnom štádiu, keď jedince stromov dosahujú svoju maximálnu výšku a čiastočne tak zamedzujú priehľadom. Navrhujeme realizovať prebierky najmä v osiach priehľadov, tak, aby nebola narušená stabilita ekosystému.

Vodozádržné opatrenia

Samotný lesopark (les) je jednou z najvyšších foriem vodozádržných opatrení v krajine. Preto navrhujeme vodozádržné opatrenia ako minimálne modelácie terénu a pri budovaní nového povrchu cesty zvádzať pomocou zvodníc zrážkové vody do porastu. Odtok zo strechy kostola sv. Kríža navrhujeme zaústiť do dažďovej záhrady s prepadom do priľahlého lesoparku s ďalšími zádržnými prvkami.

Cestičky cez lesopark

Vyšliapané chodníky cez lesopark tvoria často odhalené korene stromov, kde stavebný zásah nie je absolútne vhodný, preto navrhujeme riešiť doplnkové chodníky a prístrešky pri oddychových zónach ako visuté konštrukcie na pätkách s minimálnym zásahom základových konštrukcií, v teréne, kde nedôjde k zásahu do koreňových systémov obnovovať alebo šlapákové chodníky z kamenných blokov.

Čistinky

V rámci lesoparku je možné obnoviť niekoľko plôch bez výrazného výrubu, ktoré môžu slúžiť ako oázy kľudu, oddychové zóny, zároveň budú slúžiť pre zachytenie povrchovej vody. Na čistinkách je potrebné udržiavať trávnatý alebo bylinný porast.

Rozšírenie lesoparku

Výsadba alejí a sadu s ovocnými drevinami nad kalvárskym kopcom (za Kalváriou) umožní prepojenie lesoparku s lesom, spríjemní prostredie pre pohyb a pobyt turistov a cyklistov. V juhovýchodnej časti je možné doplniť výsadbu a rozšíriť tak lesopark o ďalšie územie s výsadbou drevín priaznivo pôsobiacich
na klimatické zmeny.

Architektonické riešenie

Zjednotenie dizajnu, použitie prioritne prírodných materiálov, jasné hierarchické usporiadanie, pohodlné prístupy, jednoduchá údržba, rešpekt k historickým a prírodným hodnotám.

architektonický detail (zjednotenie)

Spevnené plochy návrh hierarchicky rozdeľuje. Krížovú cestu navrhujeme obnovovať formou dlažby z kamenných štiepaných kociek, tento charakter cesty je vhodný na strmé sklony a jasne definuje prioritu. Rovnakým povrchom budú riešené aj prístupy k jednotlivým zastaveniam, smerovo a výškovo prispôsobené priľahlej úrovni komunikácie.
Schodiskové stupne navrhujeme zhotovovať z kamenných dosiek v nadväznosti na pôvodné riešenie, zničené časti schodísk obnoviť.
Pre umožnenie prístupu od jestvujúcej cesty je potrebné doplniť pred kaplnkami jednotlivých zastavení oporné múriky s kamenným pásovým obkladom, pričom navrhujeme v čo najväčšej miere riešiť
vysporiadanie s terénnymi niveletami násypmi s vegetáciou.

plató pred kostolom Sv. Kríža

Riešenie vychádza z pôvodnej architektúry, jej symetrie, nadväzuje na osové usporiadanie kostola a kaplnky Márie Magdalény nad ktorou je plocha umožňujúca usporiadať hromadné podujatia, špecificky náboženské. Navrhovaný mobiliár umiestnený pevne zodpovedá počtu zastavení, je doplnený mobilnými lavicami pre potreby navýšenia počtu sedení, ktoré je možné usporiadať doplnením, ale aj varabilne.
V centrálnej časti navrhujeme umiestniť svetlík vo forme skulpturálneho objektu, ktorý umožní dostať denné svetlo do podzemnej časti kaplnky, rovnako navrhujeme doplniť kostol o presvetľovací svetlík nad oltárom.
Schodiská okolo priečelia kaplnky sv. Márie Magdalény a plochu nad ňou v rozmere pôdorysu kaplnky navrhujeme dlaždiť z veľkoplošných kamenných dosiek, čím bude zvýraznený a jasne usporiadaný charakter priestoru.

Oddychové priestory

V zákrutách a vhodných priestoroch krížovej cesty sú postranne umiestnené “čistinky” v ktorých navrhujeme umiestniť prístrešky so sedením. Prístup k nim je navrhnutý z mlatových povrchov a drevených lávok na bodových základoch (zemných vrutoch). Navrhované riešenie je minimalistické s dreveným lamelovým obkladom, ktorý zjednocuje všetky objektové intervencie v parku.

Objekt pri vstupe

Na parcelu 3148/1 navrhujeme umiestniť stavbu zabezpečujúcu zázemie pre údržbu parku, infopoint a občerstvenie pre návštevníkov s verejnou toaletou. Na pozemku je možné umiestniť parkovanie automobilov, ale prioritou je umiestnenie parkovania pre bicykle, prípadne požičovňa bicyklov.
Architektonické stvárnenie fasády nadväzuje na ostatné prvky v lesoparku (prístrešky, lavičky, odpadkové koše)

Osvetlenie a mobiliár

Osvetlenie v parku navrhujeme realizovať jednoduchými stĺpovými lampami pozdĺž krížovej cesty, pričom jednotlivé zastavenia budú riešené nasvietením objektov. Osvetlenie riešiť riadené s tlmením v
nočných hodinách s elimináciou svetelného smogu.
Lavice a odpadové koše navrhujeme riešiť jednotne v celom areáli v kubickom minimalistickom dizajne charakterovo nadväzujúc na dizajn fasády privítacieho objektu na parc. č. 3148/1.

Cintorín

V rámci riešenia navrhujeme obnoviť prístupové chodníky k cintorínu, je potrebná základná stabilizácia náhrobkov, následne jeho celková údržba na pravidelnej báze. Cintorín nevyžaduje ďalšie intervencie, ponechávame v prírodnom charaktere a nepovažujeme za potrebné doplnenie iných prvkov.

Výtvarné riešenie

Z historických informácií je zrejmé, že v kaplnkách boli pôvodne umiestnené olejomaľby. Navrhujeme interpretáciu, ktorá nadviaže a doplní umelecké stvárnenie. Plošný výraz reflektuje plošné olejomaľby, zvolenou technikou je vrstvenie a stavba materiálov (mozaika) zo šamotových dosiek na ktorých bude realizovaná maľba, reliéfne symboly, fragmenty dreva, kolorované prvky. Materiály a minimalistické prevedenie nadviažu na celkové architektonické riešenie.

Etapizácia realizácie

V prvej etape je potrebné najskôr vyriešiť sadové úpravy, aj vzhľadom k tomu, že je potrebné využiť hlavnú komunikáciu pre stavebné, sadové úpravy vo vrcholovej časti kalvárie. Sadové úpravy je potrebné realizovať v priebehu niekoľkých sezón, počas tohto obdobia je potrebné sprístupniť okolité pozemky z alternatívnej komunikácie. Alokovanú čiastku je možné uplatniť v prvej etape, upresnenie rozsahu je možné až po detailnejšom prehodnotení možností.
Stavebné úpravy v ostatných častiach je možné realizovať až po sprístupnení okolitých pozemkov z alternatívnej komunikácie.

Súťažné plagáty